Piotr Jaślarz

07/08/2018

Najnowsze rozwiązania w pompach obiegowych
  • Kategoria: Artykuły

Najnowsze rozwiązania w pompach obiegowych
Rozmowa z Piotrem Jaślarzem, ekspertem w firmie DAB Pumps Poland

 
Bardzo ważne jest zabezpieczenie obiegowej pompy elektronicznej przed wilgocią – zwracają na to uwagę Instalatorzy i Użytkownicy. Czy również DAB uznał tę cechę za kluczową przy projektowaniu pomp Evosta?
Pompy obiegowe często pracują w piwnicach i pomieszczeniach wilgotnych, podatnych na zbieranie się wody. Tworząc nowy typoszereg bezdławnicowych elektronicznych pomp obiegowych i cyrkulacyjnych Evosta 2 oraz Evosta 3, staraliśmy się znaleźć takie rozwiązanie, które pozwoli wyeliminować ryzyko uszkodzenia pompy poprzez jej zawilgocenie czy przypadkowe zalanie. Skonstruowaliśmy pompę o szczelności silnika i układów elektronicznych IPX5, potwierdzonej odpowiednią normą – tak wysokiego poziomu wodoszczelności nie mają pompy konkurencji. Korpus pomp obiegowych został wykonany z żeliwa i pokryty antykorozyjną powłoką kataforetyczną. Natomiast korpus silnika wykonany jest ze stali nierdzewnej AISI 304, co zapewnia długą żywotność także w przypadku zastosowania w instalacjach chłodniczych. Innowacje te zastosowaliśmy w typoszeregu nowych elektronicznych bezdławnicowych pomp obiegowych Evosta 2 i Evosta 3, które stanowią kompletną gamę pomp do układów ogrzewania i klimatyzacji, a także do instalacji przemysłowych. Uzupełnieniem oferty są pompy cyrkulacyjne Evosta 2 SAN z korpusem z brązu oraz Evosta 2 SOL do instalacji wykorzystujących panele słoneczne.

Każde urządzenie zasilane energią elektryczną podlega regulacjom dotyczącym jej zużycia, także pompy obiegowe. Rywalizacja producentów jest na tym polu ostra. Jak DAB rozwiązał kwestie połączenia mechaniki z elektroniką i ekologii z ekonomią?
Oprócz niezawodności bardzo ważne jest także zużycie energii – czyli ile kosztuje eksploatacja pomp. Ogrzewanie działa co najmniej przez pół roku, tj. ok. 4400 godzin. Tyle samo pracują pompy. Jeśli pompa obiegowa c.o. zużywa np. 40 W, to zapłacimy ok. 100 zł. Ale gdy zużywa tyle, co nasza nowa pompa Evosta 2 o sprawności energetycznej o EEI  0,18 – to zapłacimy ok. 26 zł. Dobra pompa zwraca się szybko, przeważnie po ok. 3–4 latach, a w przypadku wymiany starych urządzeń, bez regulacji, znacznie szybciej. Wymieniając pompę na nową, zwiększamy również komfort użytkowania przez dopasowanie parametrów pracy pompy do aktualnych potrzeb instalacji. Kolejne zalety nowych pomp Evosta to kompaktowa budowa i właściwości użytkowe oraz interfejs – są to ważne cechy decydujące także o tym, czy pompa może zastąpić starą w już pracującej instalacji. Cenione zwłaszcza przez Instalatorów atuty to szybka i łatwa instalacja oraz wprowadzenie nastaw.

Pompy zostały wyposażone w śrubę odpowietrzającą – jaka jest największa zaleta tej funkcji?
Śruba odpowietrzająca umożliwia łatwy dostęp do ceramicznego wału pompy. Dzięki niej błyskawicznie odpowietrzymy pompę podczas pierwszego uruchomienia. Dodatkowo śruba daje mam możliwość odblokowania wału bez demontażu całej pompy np. w sytuacji, gdy pompa została zablokowania przez zanieczyszczenia lub osad z instalacji, a także po długim przestoju.

Czy pompy Evosta są na tyle uniwersalne, że mogą być stosowane w budownictwie mieszkalnym wszelkiego typu i budynkach użyteczności publicznej?
Tak. O szerokim zakresie stosowania pomp Evosta 2 i Evosta 3 decydują także ich parametry techniczne: zakres wydajności pierwszej to 0,4–4,2 m3/h i wysokość podnoszenia do 8 m, a drugiej 0,4–3,6 m3/h i wysokość pod- noszenia do 6,9 m. Mogą przetłaczać medium bliskie charakterystyce wody z maksymalną zawartością glikolu 30%, o temperaturze od –10 do 110°C. Kolejną ważną cechą, zwłaszcza w przypadku wymiany, jest uniwersalne złącze elektryczne w pompie Evosta 3, które może być stosowane z wtyczkami zasilającymi pomp innych producentów, bez potrzeby modyfikacji połączeń elektrycznych. Te cechy sprawiają, że pompy Evosta wypełniają lukę na rynku wśród energooszczędnych elektronicznych pomp obiegowych.
 
W pompach liczy się też łatwość ich kontrolowania i obsługi, zarówno przez Instalatora, jak i Użytkownika. Jak to rozwiązano w pompach Evosta?
Zastosowaliśmy intuicyjny interfejs użytkownika – panel z sekwencyjnym przyciskiem obsługi, który pozwala na szybkie wprowadzanie nastaw. W zależności od wymagań instalacji możliwe są trzy tryby regulacji: 1. regulacja ciśnienia różnicowego proporcjonalnego w ścisłej zależności od strumienia przepływu w instalacji, 2. regulacja ciśnienia różnicowego stałego i 3. regulacja przy stałej prędkości obrotowej. Panel jest tak prosty w obsłudze, że możliwe jest samodzielne ustawienie i kontrolowanie pracy pompy w dowolnym czasie przez Użytkownika. Co ważne, panel znajduje się z przodu pompy, umożliwiając wygodną obsługę. Istnieje możliwość dostosowania kierunku przepływu medium poprzez obrócenie korpusu pompy. Na panelu pompy znalazły się symbole z informacją o trybie pracy i zadanej charakterystyce. Ponadto pompy obiegowe Evosta 3 mają wyświetlacz informujący o chwilowym zużyciu energii w watach, chwilowej wysokości podnoszenia w metrach oraz chwilowym przepływie w m3/h oraz o kodach serwisowych.

Podsumowując: dlaczego warto kupić pompę Evosta?
Instalatorzy cenią je za trwałość i niezawodność oraz łatwy montaż i obsługę, a także szeroki zakres stosowania. Ważny jest dla nich również fakt, że firma DAB Pumps Poland oferuje wsparcie techniczne i serwisowe na terenie całego kraju. Pompy zapewniają Użytkownikom konkretne oszczędności w kosztach eksploatacji oraz możliwość indywidualnej kontroli pracy. Cieszą też oczy estetyką wykonania. A dla nas wszystkich ważne jest, że stosując produkty energooszczędne, przyczyniamy się do ochrony środowiska.

Piotr Jaślarz jest związany z branżą pompową od blisko 20 lat. Doświadczenie zdobywał kompleksowo, począwszy od serwisu, po wsparcie techniczne oraz sprzedaż.